Ekmek Yapma Makinesinde Çavdar Ekmeği

Ekmek Yapma Makinesinde Çavdar Ekmeği

Hamur İşleri, Kahvaltılıklar

02 Ekim 2012

ekledi.

Yorum Yaz

1.734 kez incelendi.

Evinizde doğal ekmek yapmak istiyorsunuz bunun için makineniz de varsa sizin için çavdar ekmeğini yapıp denedik ve çok lezzetli oldu. Buyrun Çavdar ekmeği:

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez. (Nisa 36)

Halkın içinde Allah’tan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, ümeranın meclisinde oturur da zulme ait sözlerinde onları tasdik eder. Diğeri ise çocukların muallimidir. Fakat onların hepsini ayni derecede eşit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah’tan korkmaz. (Ravi: Hz. Ebu Umame (R.A))

Malzemesi :

(İki hazneli makinenin küçük haznesi için:)

  • 1 su bardağı su (silme dolu olmasın)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 su bardağından 1 parmak eksik çavdar unu
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı instant toz kuru maya

Hazırlanışı :

Sırasıyla su, zeytinyağı, şeker, tuzu ekmek haznesine yerleştirin. Üzerini kaplayacak şekilde unu koyun.

Unun  ortasında küçük bir girinti açın. Bu girintiye mayayı sıvı malzemelerle ve tuzla temas etmeyecek şekilde koyun.

Makinenizin kapağını kapatın. Program seçme menüsünden standardı seçin. Sıcaklık düğmesini istediğiniz gibi ayarlayın. (Ben çok seçeneğini seçtim.) Ekmek büyüklüğünü seçin. (iki hazneli kabı kullandığım için ben çiftli ekmek seçtim) Başlatma düğmesine basın.

Yaklaşık 3 saat sonra mis gibi kokusuyla yabancı eller değmeden sıcacık ekmeğiniz hazır. Pişme süresi bittikten sonra 10 dk daha bekletin kapağı öyle açın. Bu sayede ekmeğiniz daha yumuşak olur.

Ekmek Yapma Makinesinde Ekmek Tarifi, Çavdar Ekmeği, Normal Ekmek

Çıkardıktan sonra da 20 dk dinlendirin. Benim gibi sabredemez keserseniz resimde gördüğünüz gibi ekmeğiniz keserken parçalanabilir. :))

Ekmek Yapma Makinesinde Çavdar Ekmeği Tarifi, Çavdar Ekmeği

Afiyet Olsun…

 

Etiketler: , , , , , ,

Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.

Yorum Yaz